Şampuan Nedir?

0

Şampuanlar, saçların temizlenmesi için kullanılan kozmetik ürünlerdir. Bir şampuanın yapması gereken şey saç derisi ve saça zarar vermeden temizlemesidir. Şampuanın içindekiler bölümünde yazılan onlarca kimyasal maddeyi kabaca listelemek gerekirse bunlar;

  • Yüzey aktif maddeler; Saçınızı temizleme işlevini yapan kimyasallara verilen addır. Anyonik, katyonik, amfoterik ve non iyonik yüzey aktif maddelerdir.
  • Nemlendirici maddeler; Saçınızı ve saç derinizi nemlendirerek kırılmalara karşı koruyan ve yumuşak durmasını sağlayan maddelerdir.
  • Tarama kolaylaştırıcı maddeler; Saçınızın daha kolay taranmasını ve elektiriklenmeye karşı koruyan maddelerdir.
  • Kıvam arttırıcı maddeler; Şampuan kıvamını sağlayan maddelerdir.
  • Koruyucu maddeler; Şampuanın raf ömrünü arttıran maddelerdir.
  • Esans; Şampuanların daha hoş kokmasını sağlayan maddelerdir.

Şampuanlar, genel anlamda temizlik sağlamaya yarayan maddelerdir. Piyasa da, saç tiplerine göre çeşitli sınıflandırmalarla satılmaktadırlar. Bu sınıflandırmalar, saç dökülmesine karşı şampuan, yağlı saçlar için şampuan, normal ve kuru saç için şampuan, kepekli saçlar için şampuandır.

Ayrıca içeriklerine göre, bitkisel şampuan, organik şampuan, sarımsaklı şampuan olarak da adlandırılmaktadır.

Şampuanlar genel anlamda saç temizliği sağlayan maddelerdir, içeriklerinin %60 ila %70’i sudur. Bu yüzden, şampuana mucizevi anlamlar yüklemek. Bir şampuandan saç dökülmesini durdurması, saç uzatması veya saç onarmasını beklemek doğru değildir.

Aynı şekilde şampuanların içerdikleri yüzey aktif maddeler dolayısıyla, organik, bitkisel olmasını bekleyemezsiniz. Eğer dünyada bir şampuan ağacı yoksa, organik veya bitkisel şampuan olması imkansızdır, doğal şampuan denilebilecek, doğala yakın hammaddeler ile şampuan yapılması mümkündür, genelde sülfatsız şampuanlar bu kategoriye girerler. Bu şampuanların ana özellikleri, çok yumuşak yüzey aktif malzemeler ile üretilmiş olmalarıdır.

Abone Olarak Yeni Yazılardan Haberdar Olmak İster Misin?

Okuyucu Değerlendirmesi
[Toplam: 0 Yüzde: 0]

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.