Saç Uzatan Vitaminler [OKUMADAN GEÇME]

0

Saç, geçmişten bugüne insan hayatının en doğal ve vazgeçilmez aksesuarı olarak yaşamımızdaki yerini almıştır. Her birey için saç kişiliğin yansımasıdır ve kadınlar başta olmak üzere bireyler, bu durumu kimi zaman saçlarının uzunluğuyla kimi zamansa rengiyle ortaya çıkarmaya çalışır. Saçın uzaması ve bakımı için harcanan emek ve zaman bu sürecin kaçınılmaz bir sonucudur.

Saç içsel ve dışsal faktörlerden etkilenir. Yetersiz beslenme, stres, enfeksiyonlar saç büyümesinde bozulmalara neden olabilir. Bunun yanı sıra yalnızca saçın ihtiyaç duyduğu vitaminlerin yeteri kadar bulunmaması nedeniyle ortaya çıkan dipten ve koparak dökülmeler de sık rastlanılan bir durumdur. Uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmak için gerekli vitaminler göz ardı edilmemelidir. O halde saç uzatan vitaminler hangileridir ?

Okudunuz mu? : Saç Uzatmanın Yolları

A Vitamini – Saç Uzatan Vitaminler

A Vitamini
A Vitamini

Saçtaki sebum üretimini harekete geçirir. Saçın kurumasına engel olur. Bu vitamin saçların esneklik kazanmasında yardımcı rol üstlenir.

B Vitamin Grubu – Saç Uzatan Vitaminler

B Vitamini
B Vitamini

Bu vitamin grubu saçıların uzaması açısından oldukça faydalıdır. Kanın oksijen alımını sağlar. Saç köklerinde yeni saç tellerinin oluşmasında yardımcıdır. Saçın uzamasını sağlayan temel B vitamini türleri folik asit ve B6 vitaminidir. B12 vitamini hücre bölünmelerinin hızlı gerçekleşmesi dolayısıyla saçların sağlıklı olması için gereklidir. B5 vitaminin vücutta az olması saç folikülü hücrelerinin beslenememesine neden olur.Eksikliği durumunda saç dökülmeleri ortaya çıkar.

Biyotin – Saç Uzatan Vitaminler

Biotin
Biotin

Keratin üretimini sağlar. Saçın dökülmesini ve beyazlaşmasını engeller. Saç uzatan vitaminler arasında en önemlilerindendir.

C Vitamini – Saç Uzatan Vitaminler

C Vitamini
C Vitamini

Saç köklerine kan taşıyan kılcal damarların çalışmalarını desteklemektedir. Kafa derisindeki kan dolaşımı artar ve saç kökleri güçlenir. Turunçgiller, lahana, maydonoz,  c vitamini deposudur.

E Vitamini – Saç Uzatan Vitaminler

E Vitamini
E Vitamini

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sistemi güçlü olan insanları saçları da sağlıklı olur. Kuruyemişlerde bulunur.

Kısacası;

Bahsi geçen vitaminler içeren gıdaları tüketmeniz, saç sağlığınız için oldukça önemlidir. Unutmayın ki en iyi şampuan seçmek bazen yeterli olmayabilir. Yeterli düzeyde vitamin ve mineral ihtiyacınızı da karşılamanız gerekmektedir.

www.eniyisampuan.info

Abone Olarak Yeni Yazılardan Haberdar Olmak İster Misin?

Okuyucu Değerlendirmesi
[Toplam: 1 Yüzde: 5]

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.