Saç Kepeklenmesi ve Nedenleri

0

Saç kepeklenmesi özellikle yağlı bir saç derisine sahip olanların yaşadığı bir saç problemidir. Kepeklenmenin bazı nedenleri vardır. Bu nedenlerden bir grubu: Stres, yorgunluk, yanlış ve dengesiz beslenme, fazla terlemek, hormonal dengesizlikler, hijyen eksikliği, çok fazla şeker, nişasta ve yağ tüketimi, uykusuzluk, sağlık sorunları ve alerjik reaksiyonlardır.

Saç Kepeklenmesi İle İlgili Diğer Sebepler

saç kepeklenmesi
saç kepeklenmesi

Bunların haricinde saç boyası gibi kimyasal ürünlerin sık ve yanlış kullanılması, Saç spreyi, saç jölesi, saç köpüğü, saç jeli, saç şekillendiricisi gibi kozmetik ürünlerin kullanımı, soğuk hava etkileri, kuru ve sıcak mekanlar, Saçın az yıkanması, sıkı şapka ve eşarpların takılması sonucu saç derisinin hava alamaması, elektrikli fön, maşa, düzleştirici ve bigudilerin yanlış kullanımı, saçın iyi durulanamaması, düşük ya da yüksek tansiyon ve panik de diğer saç kepeklenmesinin nedenleridir. Kepek kendiliğinden yok olan bir rahatsızlık değildir ama kontrol altına alınması olasıdır. Bu kontrol altına almak da saç ve saç derisine gereken hijyenin gösterilmesi ile sık ve iyi yıkamakla sağlanır ki saç bakım ürünlerine çok dikkat ederek ve seçerek kullanmak gerekir. İçeriğinin selenyum sülfit, salisilik asit, kükürt, çinko ve PH değeri 5.5 olan şampuanlar tercih edilmelidir.

Okumak İsterseniz? : Siyah Sarımsak Nedir?

Saç kepeklenmesinin nedenleri içinde, şakak ve alında oluşan kızarıklıkla başlayan ve pul pul dökülme ile devam eden bir rahatsızlık vardır ki, böyle bir durumda acilen doktora başvurmak gerekir ki önemli bir durumdur. Ayrıca vücutta, sarımsak, kekik ve soğan eksikliği ile de saçta kepek oluşumuna nedendir ve bunların doğal yollarla alınması tavsiye edilir. Bunların yanında saçların sıkı sıkıya toplanması, örülmesi ve topuz yapılması ile de saç kepeklenme yapabilir, o yüzden saçların serbest bırakılması gerekir.

Kısacası

Saç kepeklenmesi için en iyi şampuan ürünlerine bakarken yukarıdaki bilgilerden faydalanmayı unutmayın. Sitemize mutlaka abone olun!

Abone Olarak Yeni Yazılardan Haberdar Olmak İster Misin?

Okuyucu Değerlendirmesi
[Toplam: 1 Yüzde: 5]

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.