Saç Dökülmesi ve Doğal Çözüm

0

Günümüzde insanların en çok yaşadığı sorunlardan bir tanesi de saç dökülmesi. Genetik, yaşamsal ve benzeri pek çok faktörden kaynaklanan saç dökülmesini önlemek ya da tamamen ortadan kaldırmak için kimyasal yöntemlerin yanında doğal yöntemlerde hayli revaçta. Doğal yöntemlerin daha çok tercih edilmesinin nedeni de, diğer yöntemlere nazaran cilt yapısına daha dost sayılabilecek derecede olması.

Her insanın saçları dökülebilir. Saçı dökülmeyen insan yoktur. Fakat bu dökülme bir dereceye kadar tolare edilebilir. Örneğin günden 100’den daha fazla saç telinin kaybedilmesi saç dökülmesi problemini üzerinde gerçekten düşünülmesi gereken bir sorun olarak öne çıkarmaktadır.

Saç dökülmesinin belli başlı nedenleri ve pratik bilgiler

Başta da değindiğimiz gibi saç dökülmesi pek çok nedene bağlı olabilir. Bunların başında stres, genetik faktörler, yanlış beslenme, yaşlanma, hormonal değişiklikler gelirken, gebelik, vitamin eksikliği, uzun süren hastalık ve aşırı kilo kaybı da saç dökülmesinin nedenleri arasında sayılabilir.

Özellikle kan dolaşımında görülen sıkıntılar saç dökülmesinin en önemli nedenlerindendir. Bu sebeple masaj yaparak bu problemin önüne geçilebilir. Çünkü masaj aksayan kan dolaşımını düzenlediği gibi bu sayede saç köklerinin rahatça beslenmesini sağlamaktadır. Saçınızı şampuanlarken masaj uygulamasını kendi kendinize yapabilirsiniz. Bu uygulamayı hindistan cevizi sütü ve badem, lavanta yağı gibi bitkisel yağlarla da yapabilirsiniz.

Bir başka önemli nokta ise saçları çok sıcak su ile yıkamamaktır. Çünkü kaynak su saç için gerekli yağ tabakasını uzaklaştırmakta bu sebeple saç kökleri aşırı kuruyarak kırılma ve dökülmeye eğilim göstermektedir.

Abone Olarak Yeni Yazılardan Haberdar Olmak İster Misin?

Okuyucu Değerlendirmesi
[Toplam: 1 Yüzde: 5]

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.