Kuru Saçların Koparak Dökülmesini Önlemek

0

Saçlarınız kuruysa, eski canlılığını yitirmişse ve saçlarınız dökülüyorsa burada vereceğimiz kuru saçların dökülmesini önlemek için pratik bilgileri kullanabilirsiniz.

Kuru saç

Kuru Saçlar
Kuru Saçlar

Isı işlemleri saçın kurumasının temel etkenlerinden birisidir. Fön, maşa, düzleştirici vs. gibi uygulamalar saçın kurumasında önemli bir faktördür. Bu uygulamalardan vazgeçemiyorsanız, ısı ayarını orta seviyeye veya orta seviyenin altına düşürmeniz gerekmektedir.

Kuru saçları nemlendirmek için, doğal maskeler, saç bakım kürleri ve saç bakım ürünlerinden saçı nemli tutabilecek ürünler kullanmalısınız. Kuru saçlar daha çok koparak dökülmektedirler.

Saçların sertleşmesi, yumuşaklığını kaybetmesi saçların kuruduğunun anlaşılmasının  ilk yoludur. Bu aşamada saçlarınızı yıkarken dikkat etmeniz gereken birtakım süreçler var.

Genellikle saçları yıkarken yapılan bir hata ise çok sıcak veya sıcak su ile yıkamaktır. Saçlarınızı ılık suyla yıkarsanız bu da bir nebze olsun saçlarınızda ve saç derinizde problem yaşamayı önler.

Koparak Dökülme

Koparak dökülme kuru saçlarda görülen en önemli dökülme çeşidirir. Bu dökülmede saç derisinden dökülme gerçekleşmez. Daha çok boya, röfle, ısıl işlem, perma gibi saç tellerine zarar veren işlemler sonucu saçın keratinel yapısı zarar görür, saçlar iyice cansızlaşır ve bir süre sonra koparak dökülür. Cansızlaşan saçlar için kadınların yaptığı en büyük hatalardan birisi, dimethicone yani silikon içeren saç açıcı, fönsuyu, vb ürünler kullanmaktır. Kısa vadede saçı daha canlı gösteren saçı yumuşatan ve tarama kolaylığı sağlayan bu ürünler uzun vadede saçı cansızlaştırır.

Kuru Saç Bakımı

Koparak dökülme sorununa karşı yapmanız gereken şey saçınızı beslemenizdir. Bunun için saçınıza keratin maskesi uygulayabilirsiniz. Ayrıca saçınıza yağ bakımları yapmanızda fayda var. özellikle katı formdaki yağlar, shea butter (shea yağı), Hindistan cevizi yağı, kakao yağı ile sıvı yağlardan, badem yağı ve macadamia yağı ve argan yağını bu sorunlar için kullanabilirsiniz. Bu yağlardan katı formdaki bir yağ ve sıvı formdaki yağlardan birisiyle karıştırabilirsiniz. Benmari usulü erittiğiniz katı form yağın içerisine sıvı yağı ilave ederseniz, kendinize has bir saç bakım yağı yaparsınız. yağ bakımları koparak dökülmeleri oldukça azaltacaktır.

Saçlarınızın kurumasını ve dökülmesini önlemek için bu ufak ipuçları işinize çok yarayacaktır. Genellikle saçlarınızda kullandığınız ürünlerin bitkisel ya da medikal ürün olmasına özen gösterin. Sağlıklı saçlar için kullandığınız ürünlere önem verin…

Kuru saçlar ve saçlarda koparak dökülme sorununu anlattığımız yazımız burda bitiyor, sizde bilgi ve deneyimlerinizi yorum olarak paylaşırsanız seviniriz. Ayrıca bu yazıyı faydalı bulduysanız sosyal medya sitelerinde paylaşmanız daha çok insanın kuru saçlar ve koparak dökülme noktasında bilgilenmesini sağlayacaktır.

Abone Olarak Yeni Yazılardan Haberdar Olmak İster Misin?

Okuyucu Değerlendirmesi
[Toplam: 1 Yüzde: 4]

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.