Erkek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

0

Cilt bakımı uygulamalarının yalnızca kadınlar tarafından yapıldığı tarihin derinliklerinde kalmış ve bugün geçerliliği olmayan koca bir yanılgı. Çünkü bugün oldukça fazla sayıda erkek, bakımlı olmanın yollarını arayarak yakışıklı ve güzel görünmeye çalışıyor.

Tabi ki kadın ve erkek cilt tipleri birbirinden apayrı özelliklere sahip ve bu yüzden erkek cilt bakımı uygulamaları da farklılıklar göstermek zorunda. Özellikle bu farkı yaratan en önemli etken olan testesteron hormonu, cilt gözeneklerini daha da genişleterek, cildi daha kalın, daha yağlı yapmaktadır. Bu nedenle akneler erkeklerde daha yoğun ve uzun süreli yaşanmaktadır. Bunun yanında vücut geliştirmede kullanılan bir takım kimyasallar da bu durumu ayrıca tetikleyebilmektedir. Bu durumun yarattığı olumsuzluklarla savaşırken sivilcelerin kesinlikle sıkılmaması gerekir. Çünkü sivilce izleri kişinin ileri yaşamında büyük bir sorun olabilmektedir.

Peki, erkekte akne izlerinin tedavisinde hangi adımlar izlenebilir?

En çok kullanılan yöntemler olarak derinin soyularak atılmasıyla alttan yeni sağlıklı daha az izli bir derinin gelmesini hedefleyen peeling ve lazer’dir. Erkek cilt bakımında en etkili peeling ise traştır. Çünkü erkekte sakal tıraşı; sakalların ve ölü deri tabakasının atılmasını sağlamaktadır.

Erkeklerde en sık şikayet edilen sorunlardan biride boyun, sırt ve göğüs kıllarıdır. Bu amaçla başvurulan lazer epilasyon bu bölgelerdeki kılların uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Ayrıca ter bezleri sayısı kadınlara göre daha fazla olduğundan erkeklerde görülen diğer bir sorun terleme için ise botoks yöntemi sıklıkla başvurulan bir yöntemdir.

Abone Olarak Yeni Yazılardan Haberdar Olmak İster Misin?

Okuyucu Değerlendirmesi
[Toplam: 0 Yüzde: 0]

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.